CELER


Celer se pěstoval již ve starověku, kde se používal spíše jako léčivá rostlina a teprve později i jako zelenina. Celer má významné zdravotní účinky, povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje zažívání a činnost ledvin, je vhodný i pro nemocné cukrovkou.

Nejběžněji se pěstuje celer bulvový. Odrůda "Alpia" tvoří menší kulaté bulvy se slabým kořenovým a listovým systémem, takže jej lze pěstovat hustěji. Je značně odolný proti rzivosti listů, obdobně jako výnosný a dobře skladovatelný "Maxim", který mimoto též málo vybíhá do květu. "Orion" lze pěstovat též pro dřívější sklizeň v létě.

Bulvovému celeru se nejlépe daří na hlubokých, středně težkých půdách, dostatečně vlhkých a bohatých humusem. Pěstuje se ve II. trati, nejlépe na záhonech, kde byly v minulém roce košťáloviny, plodové zeleniny nebo brambory. Prospívá mu však hnojení dobře rozleželým kompostem, který dáváme na podzim při rytí v dávce 3 - 5 kg na 1 m2. Na jaře před výsadbou můžeme použít Cererit v dávce 80 -100 g/m2.

Celer vyséváme velmi brzo, okolo 15. února. Pak se musí ještě dvakrát přepichovat. Při malé potřebě sazenic je vhodnější, zakoupit je v zahradnictví.Silné a pěkné sazenice sázíme na záhon ve druhé plovině května, kdy již pominulo nebezpečí pozdních mrazíků. Sazenice se nesmějí sázet hlouběji, než byly v pařeništi nebo balíčku, jinak bulvy špatně tvoří. Sázíme je do sponu 40 x 40 cm.

Po výsadbě celer důkladně zavlažujeme, aby byla půda stále vlhká. Zaléváme zásadně ke kořenům, nikoliv na list, aby se nezvyšovalo riziko nákazy septoriové skvrnitosti listů . Po ujmutí rostlin je můžeme přihnojit roztokem Cereritu. Půdu okolo celeru neustále okopáváme, aby kořeny netrpěly nedostatkem vzduchu.

Listy z bulev neotrháváme, jak se dříve tradovalo, že budou potom větší. Opak je pravdou. Ale pokud utrhneme čas od času list do polévky, nic se neděje.

Předčasně sklizené nebo namrzlé bulvy jsou méně tvanlivé.Proto je sklízíme obyčejně až po první polovině října, před začátkem mrazů.Bulvy opatrně vyryjeme, aby se nepoškodily a odstraníme zem z kořenů, které zkrátíme na 2 - 4 cm. Listy ihned rokou opatrně odstraníme, aby bulvy nevadly. Ponecháme jen malé srdíčko nejmenších lístků. Upravené bulvy zakládáme nejlépe ve sklepě do písku; přitom srdíčko a hlava bulvy musí zůstat volná. Otrhané celerové listy můžeme usušit a používat do polévek.

Na začátek stránky

Zpět na úvodní stránku
 Poslední aktualizace : 
01.01.2000 00:00
Pokud mi chcete napsat, rád uvítám Vaše vzkazy.
E-mail : rady@zahradkareni.cz
Kniha návštěv - čtení, přidávání vzkazů.
Kniha návštěv - přidání Vašeho vzkazu.

Webmaster: Petr Kocanda © 1998